Appi! Mind koondati töölt!
02/12/2020 Lugemise aeg: 3 minutit2020 on üks võrdlemisi kõige veidramaid, keerulisemaid ja ootamatusi täis aasta. Covid-19 ülemaailmset viiruselevikut ei osanud keegi ette näha, veel vähem, kuidas mõjutab majandust kõikjal maailmas. Veel novembris töötasin rahvusvahelises hotelliketis ja mulle meeldis minu töökoht, tööülesanded ja kolleegid ning ka töötasu oli mõistlik. Ja siis tuli koroona ja rikkus kõik ära. Turismisektor sai kõige esimesena pihta ja kindlasti taastub ka kõige aeglasemalt.
Hotell pidi minema renoveerimisele järgmise aasta kevadel paariks aastaks. See oli avalik informatsioon ja töötajad olid sellest teadlikud. Mis aga tuli üllatusena hotelli renoveerimist sooviti alustada juba aasta 2020 novembrist. Õnneks selliseid asju ei saa otsustada ainult kuu aega ette, seega saime otsusest teada suve keskpaigas. Ja nii läkski, novembri alguses koondati pea et kogu hotellipersonal, muidugi mina kaasaarvatud. Isegi viimasel tööpäeval ei suutnud uskuda, et enam ei töötagi siin. Olen vaba! Oli raske lahti lasta.
Kuna olin ses ettevõttes töötanud vähem kui 5-aastat, siis sain koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ja Töötukassalt ei saanud midagi. Selle raha panin kõrvale ja jätan mustadeks päevadeks ning luban iseendale proovida hakkama saada töötuskindlustushüvitisega, mida igakuiselt Töötukassast hakkan saama. Töötukassa lehel on kogu info olemas, kas, kuidas ja kui palju see summa oleks. Mina arvutasin ise oma hüvitise summa välja ja ei pannudki väga mööda reaalsest tasust.
Loe lähemalt töötuskindlustushüvitise kohta siit: Töötuskindlustushüvitis
Mind pole varem koondatud kogu 12-aastase tööstaaži vältel ja polnud kogemust Eesti Töötukassaga. Enne koondamist tehti personalile veel infotund, kus Töötukassast tööandjate konsultant selgitas, aga ütleme nii, et kogu see info on kenasti üleval ka nende kodulehel. Pigem lugesin ja harisin end ise, millised võimalused mul on ja proovisin aidata ka oma kolleege. Ühe mõttetu lükke siiski tegin, et tööandjate konsultandi soovitusel registreerisin end Töötukassasse juba siis, kui sain koondamisteate ja veel töötasin. Hiljem selgus, et ma ei võitnud sellest mitte midagi. Pidin uuesti end registreerima ja oli rohkem nö digitaalset paberimäärimist.
Olin kuulnud igasuguseid kuulujutte Töötukassa kohta. Väga paljud neist ei vasta tegelikult tõele. Ma ei jaga siin informatsiooni isiklikku teabe ega hüvitiste summade kohta.
Kas pead igakord Töötukassa kontorisse kohale minema konsultandi vastuvõtule? Ei. Suhtleme omavahel telefoni ja emaili teel. Ma ei ole oma konsultanti kunagi näinudki.
Kas konsultant surub sind kandideerima igale poole? Ei. End töötuks registreerides panin kirja oma eelnevad töökogemused ja ametikohad, kuhu peamiselt otsin tööd. Ei ole mingit survestamist, et peaksin kandideerima igale vabale ametipositsioonile, mis üldse olemas. Aga see ei tähenda, et niisama jalalõksutamist saab teha. Tuleb ikka keskenduda tööotsimisele.
Kas konsultant pommitab sind kõnede ja e-mailidega kogu aeg? Ei. Konsultant võtab ühendust kohustuslikus korras 1 kord kuu jooksul. Küsib, kuhu olen kandideerinud ja kas olen vestlustele jne saanud. Ta tunneb huvi, kuidas minu tööotsingud lähevad. Annan talle vahepeal tagasisidet e-maili teel, kas olen saanud tagasisidet mingilt ettevõttelt, kus olen vestlusel käinud, aga see on minupoolne vabatahtlik pöördumine.
Kas tõesti saab tasuta erinevatele koolitustele minna? Ei ja jah. Koolitusel osalemiseks loa annab minu konsultant. Töötukassa lehel on olemas nimekiri kehtivatest koolitustest, kust saab leida omale sobiva koolituse. Näiteks mina soovisin minna personalijuhtimise koolitusele. Konsultant palus minul selgitada, miks just see koolitus ja kuidas saadud teadmisi edaspidi rakendada saaksin. Koolitusel osalemist toetab varaseim töökogemus. Kui konsultant nõustub, siis saab loa kursusele registreerimiseks.
Võimalik on ka muuta oma eriala uue töö otsinguil ja seetõttu vajada koolitust uuel alal. Sellisel juhul tuleb oma konsultandiga juba alguses sellest rääkida ja tema annab vastavaid soovitusi, kuidas edasi toimida.
Loe lähemalt siit: Koolituskaardi koolituste otsing
Kas on tõsi, et konsultant ei tunne huvi ja oled pigem omapäi tööotsingutes? Ei. Isegi, kui kohustuslikus korras suhtleme omavahel korra kuus, siis ma ei tunne, et oleksin jäetud üksi siplema tööturul. Konsultant andis võimaluse osaleda näiteks motivatsioonikirja e-töötoas. Mul ei olnud alguses suuri ootusi, sest olin veendunud, et ma juba kirjutan häid motivatsioonikirju. Aga õppisin enda kohta uut ja tänu töötoale sain valmis palju asjalikuma ja tõesema motivatsioonikirja. Töötuba viis läbi küll hoopis karjäärinõustaja, aga minu konsultant soovitas osaleda. Ei kahetse ja olen tänulik. Saan nüüd pidevalt täiustada ja mugandada motivatsioonikirju kandideerimisel.
Kas töötuna arvel olles ei tohi kuskil suvalisi tööotsi teha? Tohib küll. Just alates 1.sept 2020 on lubatud teha teatud tingimustel tööampse/tööotsi. Peamised tingimused: peab olema ametlikult registreeritud, kuni 8 päeva kuu jooksul ja kuni 233,60 eur bruto töötasu kokku kuu vältel. Aga tutvu ka teiste reeglitega, et mitte ohtu seada oma töötuna olekut. Mina annan oma konsultandile teada emailile, mis kuupäeval, mitu tundi, eeldatatav töötasu ja ametikoht.
Loe lähemalt siit: Ajutine töötamine töötuna arveloleku ajal
Eks hirm võtab võimust küll, sest ei tea, millal sobiva töökoha uuesti leian. Eriti praegu sellisel ajal, kus tööturul palju töökoha kaotanud häid spetsialiste, kes pakuvad tugevat konkurentsi konkurssidel. Proovin olla positiivne! Aga satub ka päevi, kus tuleb masendus peale. Kui näen, et jälle minu endine kolleeg on uue töökoha leidnud. Teeb kadedaks, aga samas hea meel ka, et tema sai tööle lõpuks. Küll tuleb ka minu aeg, minu õige töökoht.
See on minu isiklik kogemus olla koondatuna Eestis. Igaühe lugu ei ole samasugune. On paremaid, on halvemaid lugusid.
SAMAST RUBRIIGIST
Elu pärast koondamist
Mida üks töötu tallinlane teeb oma vaba ajaga koroonakriisi ajal?
Loe lähemaltSAMAST RUBRIIGIST
Elu pärast koondamist
Mida üks töötu tallinlane teeb oma vaba ajaga koroonakriisi ajal?
Loe lähemalt
No Comments