Mida õppisin töötuna olemisest?
21/05/2021 Lugemise aeg: 4 minutitEelmise aasta novembrikuu alguses oli minu viimane ametlik tööpäev ja pärast seda olin koondatud. Järjekordne protsent töötute hulgas. Kirjutasin lähemalt, miks mind koondati ja Töötukassa kogemusest postituses “Appi! Mind koondati töölt!” ning millega tegelesin töötuna oleku ajal postituses “Elu pärast koondamist”.
Ligi 6 kuud otsisin aktiivselt uut tööd. Alustasin tööotsinguid juba enne novembrit, aga ei õnnestunud saada löögile. Kolmel korral jõudsin lõppvooru, kuid jäin “teisele kohale” ja tööpakkumist ei tehtud.
Tuleb tunnistada, et esimesed kaks kuud oli vahelduseks hea puhata tööst. Varem polnudki kunagi nii pikalt töötamisest eemal olnud. Kolmandal kuul hiilis hirm rohkem hinge ja teadmatus tuleviku ees jälitas mind hommikust õhtuni.
Kõik juhtub põhjusega! Seda sõnumit sisendasin endale iga päev ja andsin endale lootust, et küll tuleb ka minu aeg. See õige töö on kuskil mind ootamas, lihtsalt ta ei ole veel minuni jõudnud. Ja ühel teisipäevasel pärastlõunal jõudiski minu õuele – mulle tehti ametlik tööpakkumine. Pärast 6 kuud pidevalt eitavaid vastuseid saades ei suutnud uskuda, et kas viimaks ometi õnnestus töökoht saada. Mis peamine, töökoht, mida ka väga tahtsin. Tööga pidin alustama alles kuu aja pärast, mis on ka hea puhvri aeg, et oma tegemistel otsad kokku tõmmata ja rahulikult üks koolitus lõpetada.
Mida õppida töötuna olemisest?
LOE TÖÖTUKASSA LEHEL OLEVAID ARTIKLEID
Mind koondati esimest korda elus. Ma ei olnud sellega varem kokku puutunud. Ei teadnud, mida oodata. Polnud varem Töötukassa teenuseid kasutanud. Olgem ausad teadmatust oli alguses palju.
Mind aitas, et lugesin põhjalikult Töötukassa lehel erinevaid artikleid, mis mind võis puutuda lähiajal. Tegin reeglid ja tingimused selgeks. Arvutasin välja eeldatava hüvitise suuruse. Teadmised eluks olemas.
ÄRA KAOTA ISEENNAST
Mul oli teinekord emotsioonide “Ameerika mäed”. Enamus päevadel tundsin enesekindlust, motivatsiooni ja teotahet. Mõni päev tahtsin teki üle pea tõmmata ja voodist mitte välja tulla. Tunnistan, et sellistel päevadel ei teinudki midagi produktiivset, vaid lasin selle halva tuju mööda. Sest järgmisel päeval oli tuju jälle parem.
Eitavad vastused ja teadmatus kõigutavad enesekindlust rohkem, kui oleks võinud arvata. Mitte midagi polnud kindel. Aga sellegipoolest ei lõpetanud edasi rühkimist. Kandideerisin edasi ega jätnud jonni. Tuleb endale sisendada, et lõppude lõpuks saad tööle ikkagi. Jah, see võib võtta kauem aega kui esialgu olid mõeldud. Aga niikaua kui oled järjepidev, hoiad end teel ja oled ühe sammu võrra lähemal oma uue tööni.
NIMEKIRJAD AITAVAD HOIDA JÄRJEPIDEVUST JA EESMÄRKIDENI JÕUDMIST
Käsi püsti, kellele meeldib koostada nimekirju! Ilmselt minu käsi on kõige kõrgemal 😀.
Panin kirja:
- käesoleva aasta eesmärgid, mida soovin saavutada;
- projektid ja kodused toimetused, mida olin varem alati edasi lükanud;
- igapäevased tegevused, mida tahtsin konkreetsel päeval teha ja lõpetada. Neid koostasin eelmisel õhtul või sama päeva hommikul.
Käesoleva aasta eesmärkide nimekirja esimene punkt oli uus töökohta leida. Esimese punkti täitmisest sõltusid minu teised eesmärgid nagu ülikooli valik sügiseks või Eestist ära kolimine sügisel. Ma valmistusin vaikselt mõlemaks, et kui aeg käes, siis olen juba ettevalmistunud.
Vahepeal lisandus ka uus eesmärk, et tervislikumalt toituda. Sellest kujunes pigem kogu elustiili muutus, mitte ainult selle aasta plaan. Oma teekonnast kirjutasin lähemalt postituses “Minu teekond LCHF juurde”.
Kodused toimetused, mida olin varem pidevalt edasi lükanud, nt kardinate õmblustöö, esikukapi koristamine või ravimite sorteerimine. Projektideks pidasin tegevusi, mida ei saanud ühe päevaga lõpetada ja vajasid rohkem aega, kuid olin jällegi varem edasi lükanud.
Igapäevaste tegevuste all ei mõtle hammaste pesu, söömine, magamine, jms mis on elementaarne tegevus niikuinii. Sõltuvalt päevast panin kirja näiteks poeskäiku, treeningut, õhtusöögi valmistamist, maniküüri, võõrkeele õppimist. Kõik toimetused olid piisavalt igapäevased, aga mitte väga vajalikud, et sel konkreetsel päeval peab seda tegema. Aga kirjapanemine ja maha kriipsutamine pärast tegevuse lõpetamist aitas hoida tegevustahet sees. Juhtus ette väga väheseid päevi, kus tundsin igavust – see oli pigem seotud tujuga.
EELARVE KOOSTAMINE
Esimesed 100 päeva sain töötuskindlustushüvitist 60% oma keskmisest töötasust, aga järgmised päevad vastavalt minu töötusstaažile ainult 40%. See mõte kummitas mind iga päev.
Liitusin Facebookis “Kogumispäeviku” grupiga. Selle grupiga saavad liituda kõik soovijad. Uue liikmena seal ringi tuuseldades avastasin eelarve faili Exceli tabeli kujul. Väga mugav on oma numbrid sinna sisse toksida, ei pea ise exceli valemitega jändama 😀. Faili saad enne oma arvutisse või telefoni laadida ehk see on sinu valduses, sinu silmadele.
Toksisin eelneva kuu arved ja ostud tabelisse sisse. Ma ei arvelda kunagi sularahas, mistõttu sain kogu info oma panga iseteenindusest. Ühe kuu andmete põhjal ei saanud veel kokkuvõtteid teha. Alles järgmise kuu lõpuks hakkas mingi pilt ette tulema, kust saaksin tagasi tõmmata. Kolmanda kuu lõpus analüüsisin põhjalikumalt ja tegin suuremaid muudatusi ostude osas.
Kõige rohkem sai säästa toidu pealt. Mitte nälgimise osas, vaid käisin nädalas 1 või 2 korda poes ja tegin sisseostud korraga. Varasemalt olin harjunud nädalas vähemalt 5 korda poes käima ja iga kord igast jama kokku ostma. Soovitan kõik toidukorrad valmistada ise ja vältida toidu tellimist koju. Olukorda aitas nüüd ka uus toitumisviis vaoshoida.
Jätkan eelarve tabeli täitmist igakuiselt. See on väga hea nipp oma emotsioonioste vaos hoida, sest ma ei taha oma lõplikku numbrit miinusesse ajada. Tahaks ikka ju, et see plussis oleks!
LASE END TÖÖTUKASSAL AIDATA
Ma ei mõtle ainult töötuskindlustushüvituse osas. Kogu selle aja oli Töötukassa suureks toeks, et jõuda ikka õige ja sobiva tööni. Töötukassa kohta on liikvel palju müüte, millest paljud ei vasta tõele. Mõned müüdid purustasin oma postituses “Appi! Mind koondati töölt!”.
Töövahenduskonsultant oli ainult telefonikõne või emaili kaugusel. Sain alati küsida, millele ise vastust ei leidnud. Tänu Töötukassale sain osaleda motivatsioonikirja koostamise töötoas. Tulemuseks oli veel paremini koostatud motivatsioonikiri, mis aitas mind vähemalt kasvõi esimesele vestlusele. Töötukassa kaudu sain osaleda ka kahel koolitusel, mis olid väga vajalikud uue töö leidmisel.
Õppisin enda kogemusest palju. Ma avastasin endas omadusi, mida ei olnud varem taibanud. Kogu see aeg oli enese ületamine iga päev. Ju see oli vajalik tõuge, et mind turvatsoonist välja lükata ja otsida uusi võimalusi.
Kaunist kevadet kõigile! 🌺
SAMAST RUBRIIGIST
Mida õppisin töötuna olemisest?
Mul on hea uudis - minu töötupõli sai selleks korraks läbi. Tagasivaadates töötuna olemisele, mida õppisin ja milliseid samme ette võtsin.
Loe lähemaltElu pärast koondamist
Mida üks töötu tallinlane teeb oma vaba ajaga koroonakriisi ajal?
Loe lähemaltAppi! Mind koondati töölt!
Ma pidasin turismisektoris Covid-19 viiruseleviku ajal niikaua vastu kui võimalik. Paraku kaotasin oma töökoha. Jagan oma isiklikku kogemust Eesti Töötukassaga ja purustan mõned müüdid.
Loe lähemaltSAMAST RUBRIIGIST
Mida õppisin töötuna olemisest?
Mul on hea uudis - minu töötupõli sai selleks korraks läbi. Tagasivaadates töötuna olemisele, mida õppisin ja milliseid samme ette võtsin.
Loe lähemaltElu pärast koondamist
Mida üks töötu tallinlane teeb oma vaba ajaga koroonakriisi ajal?
Loe lähemaltAppi! Mind koondati töölt!
Ma pidasin turismisektoris Covid-19 viiruseleviku ajal niikaua vastu kui võimalik. Paraku kaotasin oma töökoha. Jagan oma isiklikku kogemust Eesti Töötukassaga ja purustan mõned müüdid.
Loe lähemalt
No Comments